Produkty 1 do 2 z 13

na stronę
Strona:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5

Wymiana oświetlenia na LED w magazynie – potencjalne korzyści oraz zagrożenia inwestycji

Oświetlenie średnio stanowi ponad 60% zużycia energii elektrycznej w magazynie. Większość tej energii jest wykorzystywana przez oświetlenie high-bay, definiowane jako oświetlenie wewnętrzne pomieszczeń posiadających sufity na wysokości co najmniej 7.5 metra. Niestety duża część energii pochłaniana przez oprawy przemysłowe high-bay jest marnowana z powodu stosowania przestarzałej technologii oświetleniowej.

Energia elektryczna w magazynach jest marnowana w różny sposób, ale najbardziej jaskrawym tego przykładem jest bazowanie na starych technologiach oświetleniowych takich jak wysokoprężne  lampy wyładowcze oraz fluorescencyjne świetlówki liniowe. Ten stan rzeczy powoduje, że obecnie wielu właścicieli i zarządców magazynów zwraca się ku technologii LED, która znalazła zastosowanie w oprawach przemysłowych high-bay.

Technologia oświetleniowa LED wkracza do magazynów

W pierwszej dekadzie XXI wieku dało się zaobserwować bardzo wolne przyswajanie technologii LED w oświetleniu magazynów. Starsze typy LED-ów nie były w stanie dostarczyć tego samego poziomu natężenia światła co lampy wyładowcze, co czyniło ich stosowanie niepraktycznym i nieopłacalnym. Jednakże sytuacja ta uległa w ostatnich latach zmianie, gdyż technologia LED rozwinęła się na tyle, że jest w stanie sprostać potrzebom oświetleniowym współczesnego biznesu wykorzystującego w swojej działalności magazyny. Dzięki temu innowacyjni właściciele magazynów stanęli przed wielką szansą aby wyprzedzić konkurencję poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii LED do oświetlenie swoich powierzchni magazynowych.

Praktyczne korzyści płynące ze stosowania opraw LED high-bay do oświetlenia magazynu

Ostatnie postępy w rozwoju technologii LED uczyniły ją idealnym rozwiązaniem oświetlenia magazynów-chłodni a także innych obiektów służących do składowania towaru. Wynika to z wielu powodów. Diody LED nie tylko zużywają mniej energii – oferują one wiele innych korzyści czyniących je doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli i zarządców magazynów, którzy chcą wykorzystać innowacje w celu maksymalizacji zysku, stworzenia bezpieczniejszego środowiska pracy oraz zwiększenia ogólnej efektywności.

Poniżej zostało wymienione pięć korzyści ukazujących wartość jaką może wnieść zastosowanie opraw przemysłowych LED high-bay w magazynach:

 • Zmniejszone wydzielanie ciepła: diody LED emitują znacznie mniej ciepła niż inne źródła światła. Właściwość ta ma szczególne znaczenie dla klimatyzowanych magazynów oraz chłodni, gdzie ciepło wydzielane przez lampy starszego typu utrudnia utrzymanie optymalnej temperatury chłodzenia, co prowadzi do zwiększonych kosztów energii elektrycznej.
 • Jakość światła oraz bezpieczeństwo: dzięki zastosowaniu technologii LED oświetlenie magazynu przyczynia się do stworzenia bezpieczniejszego i sprzyjającego większej produktywności środowiska pracy. Dzięki zwiększonej widoczności poruszanie się po magazynie jest dużo łatwiejsze dla pracowników. Przy odpowiednim rozmieszczeniu dobrze zaprojektowanych lamp przemysłowych high-bay operatorzy wózków widłowych dużo sprawniej przemieszczają się w obszarach załadunku, łatwiej dostrzegają znajdujące się tam osoby a także potencjalne przeszkody na swojej drodze.
 • Redukcja kosztów utrzymania oraz napraw: Z powodu wymaganej dużej ilości opraw oświetleniowych oraz znacznej wysokości instalacji lampy przemysłowe high-bay należą do jednych z najtrudniejszych w utrzymaniu. Dotarcie do lamp, które wymagają wymiany często wymaga zastosowania podnośnika oraz specjalnego oprzyrządowania. Lampy starszego typu z krótsza żywotnością niż lampy LED wymagają częstych wymian. Lampy przemysłowe LED mają żywotność od 2 do 5 razy większą niż lampy wysokoprężne, co oznacza mniej czasu i środków przeznaczanych na ich wymianę.
 • Ściemnianie oraz sterowanie oświetleniem: diody LED są naturalnie przystosowane do kontroli różnego typu. Zapalają się i gasną natychmiastowo, podczas gdy lampy wysokoprężne oraz świetlówki fluorescencyjne potrzebują dużo więcej czasu do osiągnięcia pełnej jasności. Dodatkowo, te mniej efektywne źródła światła podczas rozpalania pobierają więcej energii elektrycznej niż podczas nieprzerwanej pracy. Przemysłowe lampy LED mogą zostać podłączone do czujników ruchu dzięki czemu obszary, w których w danym momencie nie znajdują się pracownicy mogą być nie oświetlone lub ich oświetlenie może być słabsze. Poza tym lampy te mogą współpracować z czujnikami natężenia światła, co umożliwia (dzięki funkcji ściemniania) na dostosowanie poziomu oświetlenia do natężenia naturalnego światła przedostającego się do wnętrza magazynu.

Korzyści finansowe wynikające z zastosowania lamp przemysłowych LED high-bay

Wymiana tradycyjnego oświetlenia magazynu na LED nie jest łatwym z finansowego punktu widzenia przedsięwzięciem, które jest obarczone pewnym ryzykiem. Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na ocenę opłacalności wymiany jest czas zwrotu inwestycji i potencjalny późniejszy zysk wynikający ze zmniejszonego zużycia energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie. Dobrze udokumentowane badanie wykonane przez amerykański koncern energetyczny PG&E podsumowane w obszernym raporcie wykazało, że wymiana tradycyjnych lamp metahalogenkowych na lampy LED high-bay pozwoliła na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej wynoszącej 50%.

Dodatkowo, zastosowanie systemu sterowania wykorzystującego czujniki ruchu oraz czujniki natężenia światła pozwoliło - przy najbardziej „agresywnej” kontroli oświetlenia - na dodatkową oszczędność wynoszącą 43%. W rezultacie osiągnięto 93 procentową oszczędność energii elektrycznej a obliczony czas zwrotu inwestycji wyniósł 3.5 roku.

Należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Wspomniany raport powstał w 2013 roku. Biorąc pod uwagę znaczny spadek cen źródeł światła LED oraz opraw oświetleniowych LED jaki dokonał się w ostatnich trzech latach przy jednoczesnym wzroście ich efektywności energetycznej, należy przyjąć, że w dniu dzisiejszym czas zwrotu inwestycji znacznie byłby krótszy. Jego wysokość wymaga jednak osobnych kalkulacji.

Dodatkową oszczędność energii elektrycznej wynoszącą 43% uzyskano stosując sterowanie „agresywne”, czyli miedzy innymi zminimalizowano czasy, po których światło osłabieniu lub wyłączeniu w przypadku braku sygnału z czujnika ruchu. Przy agresywnym sterowaniu w niektórych „nieużywanych” strefach światło było wyłączane całkowicie. Nie każdy magazyn i charakter wykonywanych w nim prac umożliwia „agresywne” sterowanie oświetleniem. Przyjmuje się jednak, ze nawet w bardzo ruchliwym magazynie zastosowanie mniej agresywnego sterowania prowadzi do dodatkowych 20-25% oszczędności energii elektrycznej, czyli w sumie oszczędność (w połączeniu z oszczędnością wynikająca z zastosowania lamp LED) może wynieść 70-75%.

Ryzyko związane z wymianą oświetlenia na LED high bay

Przytoczony raport odnosi się do rzeczywistości rynku amerykańskiego, który jest bardziej rozwinięty niż rynek polski. Istnieją tam umiejętnie wypracowane systemowe mechanizmy kontroli jakości opraw oświetleniowych. Wprowadzane do obrotu produkty (w tym importowane z Chin) przechodzą przez gęste sito rządowo stymulowanych programów służących badaniu jakości produktów oświetleniowych (dobrym tego przykładem jest program Departamentu Energii (DOE) „LED Ligting Facts”). Laboratoria badawcze uczestniczące w tych programach wydają powszechnie rozpoznawane i uznawane certyfikaty tym wyrobom, które spełniają odpowiednie wymagania jakościowe.  Sytuacja ta sprzyja uczciwej konkurencji przyczyniając się do eliminacji firm wprowadzających do obrotu handlowego oprawy oświetleniowe LED o zawyżonych parametrach oraz niskiej jakości. Zyskują na tym klienci, uczciwi przedsiębiorcy, gospodarka jako całość oraz środowisko naturalne.

Polski rynek oświetleniowy jak do tej pory nie wypracował podobnych mechanizmów. Poza kilkoma renomowanymi markami (które oferują przynajmniej dobrą jakość swoich produktów) klient nie ma w zasadzie możliwości oceny jakości oferowanych opraw oświetleniowych oraz ich porównania – co ma niebagatelne znaczenie w przypadku planowania kosztownej inwestycji wymiany oświetlenia magazynu na oprawy LED high-bay.

Na polskim rynku znajduje się duża ilość słabych – jak i też fatalnych - produktów, których jakość światła, parametry elektryczne oraz żywotność pozostawiają wiele do życzenia. Takie oprawy oświetleniowe mogą emitować uciążliwe, migoczące światło o niskim współczynniku oddawania barw. Wraz z zastosowaniem chipów LED „no-name” używa się zasilaczy o najprostszej konstrukcji bez odpowiednich zabezpieczeń i niskim współczynniku mocy co oznacza, że oprawa oświetleniowa będzie generować znaczną moc bierną. W efekcie nasze opłaty za energię elektryczną mogą paradokslanie wzrosnąć.

Póki co, podstawową zasadą jaką powinien kierować się potencjalny nabywca opraw oświetleniowych high-bay LED nieznanej marki, oprócz kontroli podstawowych parametrów (moc, strumień świetlny, współczynnik mocy), jest posiadanie przez nie okresu gwarancji przynajmniej tak długiego jak rzetelnie obliczony czas zwrotu inwestycji.  W innym przypadku nawet nie warto rozważać zakupu takich produktów – istnieje spora szansa, że inwestycja zamiast oszczędności przyniesie straty. Kolejnym potencjalnym skutkiem będzie zrażenie się do technologii, która umiejętnie zastosowana może być elementem różnicującym przedsiębiorstwa efektywne i innowacyjne od nieefektywnych z powodu niezdolności wykorzystania nowych technologii do ograniczenia kosztów swojej działalności. Jedno jest pewne – selekcję, której w najbliższych latach dokona rynek przetrwają tylko firmy najlepsze.

Posted in oświetlenie domu By internetica internetica

Zastosowanie oświetlenia LED w różnych pomieszczeniach

Zaletą oświetlenia LED jest to, że nadaje się praktycznie do każdego typu pomieszczenia.  Na skutek swoich właściwości, przede wszystkim energooszczędności oraz estetyki oświetlenia LED powoli wypiera tradycyjne sposoby oświetlania budynków. Warto przyjrzeć się bliżej gdzie konkretnie można używać tego typu systemu.

Oświetlenie korytarza oraz kuchni za pomocą LED

Technika LED nadaje się doskonale zarówno do korytarzy, jak i do używania w kuchni. W korytarzu dzięki niej osiągnie się dobrą orientację i bezpieczeństwo, jak również zneutralizuje się wrażenie długich korytarzy, które optycznie ograniczają swobodę ruchów.

Bardzo dobrym pomysłem na światło w korytarzu jest oświetlenie sufitowe np. reflektory szynowe LED, które na skutek swojej konstrukcji mogą być przemieszczane z miejsca na miejsce, i oświetlać najciemniejsze zakamarki. Przykłady oświetlenia LED korytarza można znaleźć tutaj.

Z kolei w kuchni LED może znakomicie zrealizować się jako np. oświetlenie blatu, na którym przygotowuje się posiłki czy też do szafek kuchennych. Na pewno sprawdzi się również jako całościowe oświetlenie tego pomieszczenia, jako że jest to miejsce bardzo uczęszczane i energooszczędność lamp LED będzie tu bardzo dobrym rozwiązaniem. W przypadku kuchni, do oświetlania miejsc trudno dostępnych, świetnym pomysłem mogą być lampy szynowe LED, które na skutek możliwości ich przemieszczania poszerzają znacznie możliwości ruchu w kuchni. Przykłady nowoczesnego oświetlenia LED kuchni znajdują się tutaj.

Oświetlenie elewacji przy pomocy techniki LED

Oświetlenie zewnętrzne LED, a więc umieszczenie lamp LED na elewacji budynku,  jest w stanie zaakcentować jego architekturę i poprawić ogólny wygląd. Poprzez dynamiczne efekty świetlne LED podkreślony zostanie indywidualny charakter domu czy biura. Poza estetycznymi walorami omawiany rodzaj oświetlenia posiada bardzo dobre czynniki odpornościowe na wszelkiego rodzaju warunki pogodowe. Więcej szczegółowych informacji dotyczących oświetlenia elewacji znajduje się tutaj i w tym artykule.

LED jako sposób oświetlenia ogrodu

Przy doborze oświetlenia do ogrodu należy kierować się przede wszystkim praktycznością. Musi to być oświetlenie, które zapewnia bezpieczeństwo poruszania się po zmroku oraz w pewien sposób chronić przed nieproszonymi gośćmi.

Współcześnie jednak bardziej chyba zwraca się uwagę na dekoracyjność oświetlenia, które nadaje ogrodowi  uroku, tajemniczości i estetyki. Takie efekty – a więc wysokiej funkcjonalności połączonej z ładnym wyglądem doda oświetlenie LED, które przede wszystkim zapewni bardzo jasne światło, zaś poprzez różne formy np. słupki oświetleniowe czy lampy wyglądem przypominające uliczne, zapewnią ogrodowi nowoczesny i oryginalny design.

Z kolei oprawy punktowe mogą znakomicie podświetlić schody, tarasy czy też oczka wodne, co wpłynie z pewnością na niepowtarzalność nastroju w ogrodzie. Szeroki wybór oświetlenia LED do ogrodu znajdują się tutaj.

Technika LED - oświetlenie salon i gabinet

Salon jako najbardziej uczęszczane oraz reprezentacyjne miejsce w mieszkaniu wymaga odpowiedniego naświetlenia, które będzie również atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Świetnie się do tego nadadzą diody LED, które wpłynie na podkreślenie zalet przestrzeni oraz na zbudowanie pozytywnego nastroju podczas przebywania w tym pomieszczeniu.

Żarówki ledowe można zamontować w każdym miejscu – na półkach, szafkach, we wnękach ścian i lustrach. Podświetlą odpowiednio ścianę, którą chcemy wyeksponować w sposób szczególny, odwracając przy okazji uwagę od niedoskonałości, o ile takie mają miejsce.

W przypadku gabinetu technika LED również jest bardzo dobrym wyborem. Warto tu zastosować oświetlenie przemysłowe LED, które daje możliwość skupienia się na jednym punkcie i zwiększenia koncentracji, tak istotnej podczas pracy umysłowej. Więcej informacji i pomysłów na oświetlenie salonu znajduje się tutaj.

Kilka porad przy doborze oświetlenia LED

Aby dobrać odpowiednio oświetlenie LED do naszych potrzeb można zastosować się do kilku porad:

 • Sprawdzać markę producenta – najlepsze produkty są wykonywane przez liderów tej branży na rynku. To firmy sprawdzone i działające od wielu lat, więc ich wybór z pewnością będzie dobrym zakupem na wiele lat.
 • Określić swoje cele – przede wszystkim wiedzieć czego się spodziewa po zastosowaniu takiego a nie innego oświetlenia. W miejscu pracy np. używa się białego światła, zaś wystrój wnętrz można upiększyć za pomocą kolorowych LEDów umieszczonych np. pod meblami.
 • Zachować umiar – nie można przesadzać z liczbą użytych diod, gdyż zbyt duże zagęszczenie diod różnego koloru może męczyć wzrok, zamiast wyciszać i budować nastrój.

 

Posted in oświetlenie domu By internetica internetica

Produkty 1 do 2 z 13

na stronę
Strona:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5