unilight.com.pl
3 warstwy oświetlenia LED w aranżacji wnętrza łazienki

Aby łazienka osiągnęła swój pełny potencjał konieczna jest odpowiednia aranżacja oświetlenia. Jakże często popełniamy błąd i nie przykładamy należytej wagi do oświetlenia łazienki, co skutkuje tym, że jest ono tylko dodatkiem do aranżacji jej wnętrza.

Aby pomóc w uniknięciu tego powszechnego błędu zebrałem najlepsze wskazówki i porady pozwalające na stworzenie idealnego oświetlenia łazienki.

Dotyczą one trzech zagadnień odnoszących się do:

– Różnych rodzajów światła potrzebnego w łazience
– Najważniejszych obszarów łazienki wymagających oświetlenia
– Różnych klas szczelności przypisanych źródłom światła stosowanym w łazienkach

Trzy warstwy oświetlenia stosowane w łazience

Przy oświetleniu łazienki stosujemy te same zasady jakie wcześniej scharakteryzowałem we wpisie dotyczącym zasad aranżacji oświetlenia kuchni. We wpisie tym przedstawiłem koncepcję warstw oświetlenia, którą zobrazowałem konkretnymi przykładami. Łazienka podobnie jak kuchnia wymaga zastosowania trzech warstw oświetlenia pochodzącego z różnych źródeł. Połączenie trzech podstawowych typów światła – ogólnego, zadaniowego i akcentowego- pozwala na przekształcenie łazienki w oazę, która działając na wszystkie zmysły energetyzuje nas na początku pracowitego dnia a wieczorem koi zmysły i zapewnia ciału konieczny relaks.

1. Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne, niekiedy określane jako oświetlenie „ambientowe” rozświetla całe pomieszczenie. Ten rodzaj oświetlenia dostarcza wystarczającej ilości światła, aby bezpiecznie poruszać się po łazience, czy też odczytać m.in. napisy na opakowaniach kosmetyków. Ogólne oświetlenie pomaga też wykreować łagodniejszy i cieplejszy klimat poprzez wytworzenie kontrastu do oświetlenia zadaniowego.

Oświetlenie ogólne w łazience najczęściej realizowane jest poprzez zastosowanie oprawy sufitowej. Idealnie w tej roli sprawdzają się sufitowe plafony montowane natynkowo posiadające mleczny klosz. Emitują one rozproszone światło równomiernie oświetlające całą łazienkę.

Ostatnio bardzo popularne w aranżacji oświetlenia łazienki stały się ozdobne lampy wiszące, które do niedawna zarezerwowane były dla pomieszczeń takich jak kuchnia czy salon. Odpowiednio dobrana lampa wisząca staje się elementem estetycznie spinającym aranżację wnętrza łazienki, a zarazem dostarcza wystarczającej ilości rozproszonego światła. W celu zapewnienia energooszczędności doskonałym rozwiązaniem jest użycie lampy wiszącej LED. 

Warto w tym miejscu wspomnieć o najodpowiedniejszej temperaturze barwowej światła stosowanego w łazience.  Oświetlenie ogólne powinno mieć białą neutralną barwę, co zapewnia temperatura barwowa około 4000K.

2. Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe jest realizowane za pomocą intensywnego i kierunkowego światła. Dostarcza ono bardziej zlokalizowanego światła, które ułatwia wykonywanie określonych czynności wymagających uwagi i precyzji.

Źródła światła zadaniowego powinny emitować silne, ale niezbyt skupione światło, tak by padając na obiekty dobrze je oświetlało i nie wytwarzało ostrych cieni. Ważne jest też, by takie źródło światła nie powodowało nieprzyjemnego dla oczu zjawiska olśnienia.

Choć niesamowicie istotne, oświetlenie zadaniowe jest często pomijane w aranżacji oświetlenia łazienki. Ta warstwa oświetlenia znajduje m.in. zastosowanie w okolicach toaletki, lustra, gdzie wykonujemy zabiegi higieny osobistej. Pozioma lampa LED zainstalowana nad lustrem lub kinkiety umieszczone po dwóch jego stronach dostarczą odpowiedniej ilości światła zadaniowego dla nałożenia makijażu, uczesania, ogolenia się czy umycia zębów. Przy instalacji kinkietów należy zwrócić uwagę, by znajdowały się one na wysokości oczu i były oddalone od bocznych krawędzi lustra o 10-15 cm. Zapewni to równomierne i nie wytwarzające cieni oświetlenie twarzy. 

Oświetlenie zadaniowe stosujemy także nad wanną oraz kabiną prysznicową. Dobrze sprawdzającym się w tej roli źródłami światła są zainstalowane podtynkowo downlighty LED z matowym kloszem rozpraszającym światło. Ważne jest, by znajdujące się w tych miejscach downlighty były dostosowane do instalacji w łazienkach i posiadały klasę szczelności co najmniej IP65, gdyż narażone są one na bezpośredni kontakt z wodą. W miejscach narażonych jedynie na zawilgocenie lub kondensację pary wodnej należy stosować oprawy oświetleniowe o podwyższonej szczelności IP44.

Podejmując decyzję dotyczącą wyboru odpowiednich źródeł światła zadaniowego ważne jest, by zwrócić uwagę na temperaturę barwową podawaną w Kelvinach (K). Najodpowiedniejsza temperatura barwowa wynosi 4000K lub więcej, gdyż kolor takiego światła jest najbliższy światłu dziennemu. Kolor ten ma tę zaletę, iż działa pobudzająco – co ma duże znaczenie przy porannych czynnościach higienicznych a zarazem pozwala na wierne odwzorowanie koloru makijażu.

Równie ważna rolę przy wyborze parametrów źródła światła odgrywa współczynnik oddawania barw CRI (color rendering index). Został on dokładnie scharakteryzowany w jednym z moich wpisów. CRI odpowiada za naturalność widzianych kolorów i nie powinien on mieć wartości niższej niż 80.

3. Oświetlenie akcentowe

Oświetlenie akcentowe stanowi rodzaj zwieńczenia aranżacji oświetlenia łazienki – wzmacnia ono oświetlenie ogólne i osłabia oświetlenie zadaniowe. Wytwarza ono subtelną poświatę wydobywającą poszczególne części łazienki oraz wytwarza wrażenie głębi.

Prostym sposobem na dodanie warstwy oświetlenia akcentowego do łazienki jest zastosowanie kinkietów LED rzucających światło w płaszczyźnie pionowej. Dzięki kinkietom możemy zaakcentować wzory i fakturę płytek ceramicznych lub oświetlić wyjątkowo atrakcyjny element dekoracji wnętrza łazienki.  Może to być na przykład ozdobna półka z kosmetykami w estetycznych opakowaniach. Podobne zastosowanie mogą mieć downlighty LED o regulowanym kącie padania strumienia światła. Dzięki nim jesteśmy w stanie w profesjonalny sposób oświetlić dzieło sztuki wiszące na ścianie lub rzeźbę. Ważne jest, by źródła światła akcentowego posiadały wąski kąt emisji i by jego natężenie na oświetlanym obiekcie było trzy razy wyższe, niż natężenie światła otoczenia. Dzięki temu możemy uzyskać naprawdę spektakularne efekty.

Kolejnym bardzo ciekawym sposobem uzyskania oświetlenia akcentowego jest zastosowanie taśm LED. Montujemy je na przykład za lustrem, tak by światło padało na znajdującą się za nim ścianę. Innym rozwiązaniem jest montaż taśmy na podwieszanym suficie lub pod dolną krawędzią szafek łazienkowych lub wanny. Aby uzyskać bogate efekty kolorystyczne możemy użyć taśmy LED RGB połączonej ze sterownikiem zmieniającym barwy. Uzyskujemy wtedy bardzo ciekawy efekt kolorowej poświaty, tworzący – dosłownie i w przenośni – fantastyczny klimat. Oczywiście takie podświetlenie sprawdza się w nowocześnie urządzonych łazienkach. Ze względów bezpieczeństwa i zachowania trwałości instalacji oświetleniowej powinniśmy stosować hermetyczne taśmy LED zasilane napięciem 12V.

Na zakończenie tego wpisu chciałbym wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii dotyczącej sterowania światłem. Bardzo praktyczne jest zainstalowanie w łazience źródeł światła współpracujących ze ściemniaczami oraz podzielenie źródeł światła na sekcje, które można wygodnie przełączać z wnętrza łazienki. O ile w godzinach porannych do rozbudzenia i naenergetyzowania  potrzebujemy silnego światła o wysokiej temperaturze barwowej, to wieczorem najlepiej działa na nas delikatne i ciepłe światło, które nie razi i pozwala na dostrojenie organizmu do zbliżającej się pory snu. Najprostszym przykładem takiego źródła światła jest ściemnialna żarówka LED. Umieszczając ją w wodoodpornym plafonie uzyskujemy światło pozwalające na dostosowanie swojego natężenia do naszych potrzeb oraz nastroju. Przełączając zaś sekcje oświetlenia możemy regulować proporcje ciepłego i zimnego światła wybierając taką, która w danym momencie najlepiej spełni swoją funkcję.

Czy aranżując wnętrza własnych łazienek stosowaliście koncepcję trzech warstw oświetlenia? jeśli chcecie podzielić się z nami swoimi aranżacjami, zachęcam do nadsyłania zdjęć. Najciekawsze z nich umieścimy w specjalnie utworzonej w tym celu galerii i nagrodzimy wartościowymi niespodziankami. Tymczasem zapraszam do komentowania wpisu i dzielenia się sowimi spostrzeżeniami,  doświadczeniem w aranżowaniu wnętrz przy pomocy oświetlenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium