unilight.com.pl
Jakie oświetlenie do kuchni?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w kuchni jest lampa centralna (zwykle sufitowa) oraz oświetlenie punktowe (nad blatem roboczym czy zlewem). Czasem całości dopełniają także lampy/żarówki dekoracyjne. Te ostatnie wprowadzają bardziej ciepły, przyjemny nastrój, aniżeli spełniają jakąś bardzo istotną funkcję.

Niezależnie od wielkości kuchni, jedna, centralna lampa nie będzie wystarczającym źródłem światła. Oświetli pomieszczenie na tyle, że nie będzie się po nim błądzić po omacku, jednak nie zapewni optymalnego doświetlenia podczas wykonywania czynności wymagających precyzji. Dlatego na etapie planowania systemu oświetlenia do kuchni warto wziąć pod uwagę kilka jego źródeł:

  • lampa centralna,

  • lampy punktowe,

  • oświetlenie dekoracyjne.

Takie zestawienie spełni swoje zadanie w stu procentach, a jednocześnie doda pomieszczeniu wyjątkowego klimatu!

Sufitowa lampa centralna

Centralna lampa, najczęściej sufitowa (rzadziej stojąca – jednak zależy to od projektu kuchni) nie jest może rozwiązaniem niezbędnym, jednak zdecydowanie bardzo przydatnym. Oświetla bowiem pomieszczenie na tyle, że bez problemu wszystko widać i nie trzeba robić nic po omacku. Można zastosować jedną lampę, wiszącą pośrodku, bądź kilka mniejszych źródeł (np. LED-y), rozmieszczonych równomiernie na całym suficie. 

Lampy plafony

Oświetlenie punktowe

Jednak nawet przy zastosowaniu żarówki o dużej mocy centralne oświetlenie nie będzie wystarczające do wykonywania precyzyjnych czynności, takich jak krojenie czy dekorowanie potraw. Wystarczy, że staniesz tyłem do światła i przed sobą będziesz mieć cień.

Dlatego w miejscach szczególnie eksploatowanych (jak blat roboczy) przyda się również dodatkowe oświetlenie punktowe: pojedyncza świetlówka, małe reflektorki halogenowe czy punktowe lampki LED).  Takie dodatkowe oświetlenie przyda się również w przypadku wyspy. Jego rodzaj (wiszące lampy, plafony czy halogeny) uzależniony jest od funkcjonalności wyspy.

Oświetlenie punktowe

Lampki dekoracyjne

Dodatkową rolę nie tylko estetyczną, ale także użytkową, spełniają lampki dekoracyjne. Ciepłe, nienachalne światło uprzyjemni chwile spędzone w kuchni. To szczególnie istotne wówczas, gdy w kuchni spożywasz posiłek. Są idealne do punktowego oświetlenia ławy lub stołu.

Jaką lampę sufitową wybrać?

Trendy w urządzaniu wnętrz zmieniają się dość szybko. Ewoluują jednak w dobrą stronę – chodzi nie tylko o walory estetyczne, ale także funkcjonalność.

Lampa w kuchni kojarzy Ci się w wiszącym kloszem wyposażonym w klasyczną żarówkę, najczęściej o sporej mocy, by oświetlić całe pomieszczenie? Takie rozwiązanie można wsadzić już do lamusa – nawet jeśli kuchnia jest niewielka. Nawet oświetlenie o dużej mocy nie zapewni pełnego komfortu przy wykonywaniu precyzyjnych czynności.

Lampa wisząca

Im mniejsze pomieszczenie, tym sprytniej trzeba zaaranżować przestrzeń. W małej, niskiej kuchni dobrze sprawdzi się plafon z żarówką o dużej mocy. Dobrym wyborem do wysokich pomieszczeń będzie również niewielka lampa wisząca.

Lampy wiszące

Plafony i LED-y

Jeśli kuchnia jest urządzona w nowoczesnym i minimalistycznym stylu, eleganckim rozwiązaniem będzie instalacja kilku małych źródeł światła na suficie. Doskonale sprawdzą się energooszczędne, dające czyste światło lampy lub designerskie żarówki LED. Te ostatnie nie wymagają dodatkowej oprawy – same w sobie są ozdobą.

Kilka mniejszych źródeł światła warto rozlokować na całym suficie – po zapaleniu będą oświetlać pomieszczenie w miarę równomiernie.

Plafony i LED-y

Reflektorki halogenowe

Wielofunkcyjnym rozwiązaniem będą również reflektorki halogenowe. Większość modeli ma ruchomą obudowę, dlatego z łatwością precyzyjnie skierujesz źródło światła tam, gdzie w danej chwili będzie najbardziej potrzebne.

Oświetlenie punktowe: świetlówki, listwy LED, reflektorki halogenowe

Blat, na którym przeważnie przygotowujesz posiłki, powinien być dobrze doświetlony. Od tego zależy nie tylko Twój komfort, ale także bezpieczeństwo. Krojenie, siekanie, nalewanie gorącej wody czy wykładanie na talerze gorącego obiadu – wszystko to wymaga skupienia i precyzji.

Jeśli nad blatem roboczym znajdują się szafki, daje to dość duże pole do popisu pod względem doboru oświetlenia.

Wybierając oświetlenie do kuchni, trzeba pamiętać także o tym, by żarówki były przeznaczone do użytku w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze i wilgotności. Dotyczy to szczególnie tych źródeł światła, które znajdować mają się nad kuchenką, zlewem i blatem roboczym. Para wodna i wysoka temperatura mogą łatwo uszkodzić nieprzystosowane do takich warunków obudowy i żarówki.

Świetlówki LED

Najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż świetlówki LED. W szafce wystarczy wykonać 2-4 maleńkie dziurki (na śrubki) i przykręcić oprawę. Podłużna świetlówka rzuca równomierne, jasne światło, a jednocześnie nie razi w oczy.

Świetlówki led

Taśmy LED

W niewielkich pomieszczeniach w roli oświetlenia blatu roboczego świetnie sprawdzą się taśmy LED. Są praktycznie niewidoczne, jednak emitują dość silne, stabilne światło. Warto wybierać produkty znanych producentów – daje to gwarancję dobrej jakości komponentów i bezpieczeństwa użytkowania. Taśma LED pozwala na nieinwazyjny montaż – po prostu się ją przykleja.

Taśma LED 230V – IP65 – RGB -Neonflex- 1m 

Taśma LED 230V – IP67 – Zimna barwa – 1m

Taśma LED 230V na zewnątrz wytrzymała- IP67- Ciepła barwa – 1m

Punktowe LED-y

Przy blacie o dużej powierzchni doskonale sprawdzą się punktowe LED-y. Dobrze jest rozmieścić je co około 40-60 cm, by równomiernie oświetlały całe miejsce robocze.

Reflektorki halogenowe

Innym rozwiązaniem są reflektorki halogenowe, montowane także od spodu szafki. Ruchome głowice zapewniają dużą swobodę w precyzyjnym doświetlaniu pożądanych powierzchni.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz przytwierdzać obudowy do szafek, alternatywą jest przymocowanie ich do ściany, prostopadle do blatu. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się właśnie niewielkie, regulowane reflektorki halogenowe.

Oświetlenie punktowe wyspy kuchennej i stołu

Jak najlepiej doświetlić miejscowo wyspę w kuchni? Przed wyborem źródła światła trzeba ustalić, czy będzie to miejsce do:

  • przechowywania,

  • przyrządzania posiłków.

W tym drugim przypadku, jeśli nad wyspą zainstalowany jest (lub ma być) okap, warto pomyśleć o oświetleniu zintegrowanym z jego obudową. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne wizualnie, a przy tym oszczędza przestrzeń. Świetnie prezentują się także punktowe LED-y w suficie podwieszanym.

Jeśli wyspa pełni jednak rolę bardziej dekoracyjną, niż użytkową, wystarczy pojedyncza lampa wisząca zamontowana nad nią.

Jakie oświetlenie wybrać nad stół do kuchni? 

Jeśli kuchnia jest również miejscem spożywania posiłków, warto zadbać o dodatkowe źródło światła nad stołem. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się jedno źródło światła – z lampy wiszącej. Trzeba jednak pamiętać o tym, by wisiała ona na tyle wysoko, aby nie znajdowała się na wysokości oczu, a jednocześnie na tyle nisko, by zapewniła precyzyjne oświetlenie stołu.

W przypadku lampy wiszącej nad stół warto wybrać klosz nieprzezroczysty, by żarówka nie raziła w oczy.

Jaką barwę światła wybrać do kuchni?

Wybór rodzaju oświetlenia to jedna sprawa. Druga, równie istotna, to barwa, jaką będzie emitować. Do wyboru są trzy rodzaje:

  • ciepła – nadaje przyjemne odczucie „zmiękczenia” otoczenia. Przy dłuższym użytkowaniu może być nieco męcząca dla wzroku, jednak jest niezastąpiona dla tworzenia klimatu. Ciepłe światło sprawdzi się najlepiej przy stole i do oświetlenia dekoracyjnego;

  • zimna – światło o chłodnej barwie ma duży zasięg. Najlepiej sprawdzi się do oświetlania sporych powierzchni, takich jak sklepy czy magazyny;

  • neutralna – najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego, tym samym optymalna dla wzroku.

Barwę światła do kuchni warto uzależnić od tego, czy jest ona:

  • przestrzenna

  • jasna czy ciemna

  • doświetlona światłem słonecznym

  • często użytkowana.

Jeśli pomieszczenie jest jasne przez większość dnia, wystarczające będzie zimne światło. Jeśli jednak kuchnia jest niewielka bądź ciemna (np. bez okien lub z małymi oknami), przyjemniejsze będzie światło ciepłe.

Ciepła barwa sprawdzi się także najlepiej przy oświetleniu dekoracyjnym, np. przy stole. Pamiętaj o tym, by zawsze wybierać produkty renomowanych producentów. Jakość oświetlenia jest w takim przypadku wysoka (nie ma drgań i zakłóceń), przekłada się to również na bezpieczeństwo stosowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium