unilight.com.pl

SZYNOPRZEWODY

 
Oświetlenie mieszkania i domu powinno być nie tylko funkcjonalne i perfekcyjnie dostosowane do potrzeb domowników, ale także nawiązujące estetyką do aranżacji wnętrz. Odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających osób, poszukujących szytego na miarę systemu oświetlenia są szynoprzewody.

Czym są szynoprzewody?

Szynoprzewody zwane także oświetleniem na szynie lub track light to umieszczone na podwieszonych pod sufitem aluminiowych szynach oprawy świetlne. Dzięki prostym i kątom łącznikom oraz możliwości wyboru koloru i długości szyny (najpopularniejsze to te o długości 1, 2 i 3 metrów), możesz tworzyć z nich konstrukcje o dowolnym kształcie, idealnie dostosowane do kształtu pomieszczenia i własnych potrzeb. Szyny możesz połączyć nie tylko z nowoczesnymi reflektorami, ale także z tradycyjnymi oprawami wiszącymi z kloszem lub abażurem. Montaż oświetlenia na szynie nie jest skomplikowany, a szyny możesz zamontować natynkowo, podtynkowo lub w systemie podwieszanym.

Zastosowanie oświetlenia na szynie

Oświetlenie na szynie możesz zastosować jako:

  • główne źródło światła (w tym celu najlepiej wykorzystać oprawy sufitowe i wiszące);
  • oświetlenie dodatkowe – zadaniowe (tutaj świetnie sprawdzą się reflektory LED umożliwiające regulowanie kąta padania wiązki świetlnej);
  • oświetlenie dekoracyjne, podkreślające ozdobne przedmioty czy detale wnętrza. 

Szynoprzewody – do domów, mieszkań i lokali komercyjnych

Jeszcze kilka lat temu oświetlenie na szynie było domeną lokali komercyjnych – restauracji, kawiarni czy sklepów. Dziś cieszy się ogromną popularnością także w mieszkaniach i domach. Wszystko za sprawą unikalnych zalet. Jakich?

5 najważniejszych zalet szynoprzewodów

Oto 5 najważniejszych zalet oświetlenia na szynie:

  1. Oświetlenie szyte na miarę. Jedną z najważniejszych zalet szynoprzewodów jest możliwość stworzenia szytego na miarę, spersonalizowanego systemu oświetlenia, idealnie dostosowanego do specyfiki wnętrza i potrzeb domowników – bez wyrzeczeń, kompromisów i ustępstw. 
  2. Możliwość modyfikowania systemu oświetlenia bez konieczności zmiany instalacji. Umieszczone na szynoprzewodach oprawy świetlne możesz dowolnie przesuwać, tworząc ich skupiska lub maksymalnie separując je od siebie. Możesz także kierować wiązkę świetlną w wybranym kierunku. Taki system pozwala więc na dostosowanie oświetlenia do własnych potrzeb, a w razie potrzeby – szybkie i wygodne przearanżowanie oświetlenia.
  3. Możliwość zbudowania ciekawych aranżacji świetlnych. Dzięki możliwości samodzielnego modyfikowania systemu oświetlenia szynowego możesz stworzyć w domu unikalne wizualnie aranżacje świetlne o dużych walorach estetycznych.
  4. Efektowny design. Szynoprzewody zapewnią Twojemu wnętrzu nie tylko najwyższą funkcjonalność, ale także walory estetyczne. Dużą zaletą jest także możliwość skutecznego ukrycia przewodów i kabli we wnętrzu szyny. Ze względu na swoją estetykę taki system oświetlenia będzie wyglądał najefektowniej we wnętrzach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym, loftowym, kolonialnym i minimalistycznym.
  5. Oszczędności. Jeśli sięgniesz po oprawy LED, wybierając jednocześnie trójfazowy system oświetlenia szynowego, zmniejszysz zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie – także rachunki za prąd.

Szynoprzewody jedno i trójfazowe

Szynoprzewody mogą przybierać formę jedno lub trójfazową. Oświetlenie na szynie z jedną fazą pozwala na jednoczesne włączenie wszystkich umieszczonych na szynie opraw. Taka konstrukcja będzie więc dobrym wyborem zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, które nie wymagają dodatkowego podświetlenia poszczególnych obszarów czy powierzchni. 

Lampy, szyny oraz akcesoria do szynoprzewodów z 1 fazą znajdziesz tutaj: https://unilight.com.pl/lampy-na-szyne/1/default/1/f_at_83_156/1

Oświetlenie trójfazowe daje możliwość stworzenia trzech niezależnych od siebie obwodów świetlnych. Poszczególne źródła światła możesz więc włączać sekwencyjnie, niezależnie od siebie, podświetlając jedynie poszczególne powierzchnie, np. blat w kuchni czy przestrzeń nad stolikiem kawowym w salonie. Taki system oświetlenia znajdzie zastosowanie przede wszystkim w większych pomieszczeniach wymagających szczególnego doświetlenia określonych obszarów. 

Lampy, szyny oraz akcesoria do szynoprzewodów z 3 fazami znajdziesz tutaj: https://unilight.com.pl/lampy-na-szyne/1/default/1/f_at_83_157/1

Szynoprzewody magnetyczne

Szczególnym rodzaje oświetlenia na szynie są szynoprzewody magnetyczne. Czym różnią się od tradycyjnych szynoprzewodów? W przypadku magnetycznego oświetlenia na szynie lampy łączą się z szynami przy pomocy specjalnych magnesów. Taki system pozwala więc na ekspresowe przesuwanie poszczególnych opraw, bez konieczności używania dodatkowych narzędzi.

Oprawy, akcesoria oraz systemy szynoprzewodów magnetycznych znajdziesz tutaj: https://unilight.com.pl/system-magnetyczny

Szynoprzewody – do salonu, kuchni i łazienki

Szynoprzewody sprawdzą się znakomicie w salonach, kuchniach i sypialniach oraz w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności, np. łazienkach czy pralniach. 

Jakie oprawy można wykorzystać do szynoprzewodów?

Jeśli chcesz zainstalować w swoim domu system oświetlenia na szynie, powinieneś wybrać oprawy dedykowane szynoprzewodom. Ze względu na dużą popularność oświetlenia track light na rynku znajdziesz setki opraw przystosowanych zarówno do jednofazowego, jak i trójfazowego systemu oświetlenia na szynie. Wśród nich m.in.: minimalistyczne reflektory wykorzystywane przede wszystkim w lokalach komercyjnych, lampy szynowe w stylu retro, białe i czarne lampy szynowe o klasycznym, ponadczasowym designie czy nowoczesne wiszące oprawy LED.

Montaż oświetlenia na szynie

Jak zamontować oświetlenie na szynie?

Do montażu oświetlenia na szynie będziesz potrzebował nie tylko samych szyn i opraw, ale także łączników (jeśli chcesz połączyć kilka szyn), zaślepek, elementu zasilającego oraz opcjonalnie – w zależności od indywidualnych preferencji – także dodatkowych elementów montażowych. 

Jak w praktyce zamontować szynoprzewody?

  1. Pierwszym krokiem powinien być wybór preferowanej konstrukcji systemu oświetlenia oraz wybór liczby faz (jedna lub trzy).
  2. Kolejnym – wybór sposobu montażu: natynkowy (najczęściej wybierany przez Polaków), podtynkowy lub podwieszany.
  3. Szynoprzewody przystosowane do montażu natynkowego posiadają miejsca do wkręcenia kołków montażowych. Wystarczy więc, po przymierzeniu szynoprzewodu zamocować w suficie korki rozporowe, a następnie, używając wkrętów montażowych przykręcić szynę do sufitu.
  4. Aby podłączyć system do sieci, sięgnij po element zasilający: zabezpieczony odcinek szyny z kostką elektryczną. Najczęściej jest to zasilacz końcowy. Rozkręć go, wepnij przewody z sieci i wkręć ponownie w szynoprzewód. W przypadku systemu 3-fazowego jest ona bardziej rozbudowana i posiada z reguły 3 ponumerowane wpięcia numeryczne odpowiadające za konkretne linie w szynie i dedykowane konkretnym oprawom z systemu 3-fazowego.
  5. Jeśli wybrałeś szynoprzewody 3-fazowe, nie zapomnij także o konieczności instalacji potrójnego włącznika i odprowadzenia od niego 3-żyłowego przewodu.

Szynoprzewody to nowoczesny, energooszczędny i funkcjonalny sposób na oświetlenie pomieszczeń. Na półkach sklepu internetowego Unilight znajdziesz wszystkie niezbędne do ich zainstalowania elementy: szeroki wybór szyn w różnych kolorach i w różnych długościach, adaptery, łączniki proste i kątowe, przyłącza zasilające, zestawy do podwieszania listwy do reflektorów, zaślepki, zasilacze oraz szeroki wybór opraw LED w różnych stylach. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium